Vnitřní oznamovací systém

Společnost 3E PROJEKT, a.s., se sídlem Mjr. Nováka 1490/14, 700 30 Ostrava – Hrabůvka, IČO: 253 89 092, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl B, vložka 1819 (dále jen „společnost“) v souladu se směrnicí Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. 10. 2019, o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie (dále jen „směrnice EU“) a se zákonem č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů (dále jen „zákon“) zavedla Vnitřní oznamovací systém (dále jen „VOS“) za účelem ochrany oznamovatelů, kteří oznamují možné protiprávní jednání, k němuž došlo nebo má dojít v souvislosti s naší společností.  

Příslušnou osobou pověřenou k přijímání a prošetření oznámení je Xenie Vitoulová, tel.: 602 622 357 (dále jen „příslušná osoba). V případě její nepřítomnosti zástup zajišťuje Silvie Kupková, tel.: 724 934 060 nebo Radim Řeha, tel.: 724 322 977.

Kontakt: 

Sídlo: Mjr. Nováka 1490/14, 700 30 Ostrava – Hrabůvka 

Telefon: Xenie Vitoulová – 602 622 357

Email: oznameni@3eprojekt.cz 

1. JAKÉ PROTIPRÁVNÍ JEDNÁNÍ LZE OHLÁSIT

Protiprávním jednáním ve smyslu zákona o ochraně oznamovatelů a VOS se rozumí jednání, které má:

1. znak trestného činu; nebo

2. znak přestupku spojeného s pokutou ve výši alespoň 100 000 Kč; nebo   

3. porušuje tento zákon; nebo   

4. porušuje jiný právní předpis nebo předpis Evropské unie v oblasti: 

  • finančních služeb, povinného auditu a jiných ověřovacích služeb, finančních produktů a finančních trhů,
  • daně z příjmů právnických osob,
  • předcházení legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu,
  • ochrany spotřebitele,
  • souladu s požadavky na výrobky včetně jejich bezpečnosti,
  • bezpečnosti dopravy, přepravy a provozu na pozemních komunikacích,
  • ochrany životního prostředí,
  • bezpečnosti potravin a krmiv a ochrany zvířat a jejich zdraví,
  • radiačních ochrany a jaderné bezpečnosti,
  • hospodářské soutěže, veřejných dražeb a zadávání veřejných zakázek,
  • ochrany vnitřního pořádku a bezpečnosti, života a zdraví,
  • ochrany osobních údajů, soukromí a bezpečnosti sítí elektronických komunikací a informačních systémů,
  • ochrany finančních zájmů Evropské unie podle článku 325 Smlouvy o fungování Evropské unie, nebo
  • fungování vnitřního trhu podle čl. 26 odst. 1 a 2 Smlouvy o fungování Evropské unie, včetně ochrany hospodářské soutěže a státní podpory podle práva Evropské unie.

2. KDO MŮŽE PROTIPRÁVNÍ JEDNÁNÍ OHLÁSIT

Oznamovatelem, může být jen fyzická osoba, která je oprávněna oznámit protiprávní jednání, ke kterému již došlo nebo ke kterému má dojít u osoby, pro niž oznamovatel, byť zprostředkovaně, vykonával, vykonává práci nebo jinou obdobnou činnost, nebo u osoby, se kterou oznamovatel byl nebo je v kontaktu v souvislosti s výkonem práce nebo jiné obdobné činnosti (např. uchazeč o zaměstnání). 

Prací nebo jinou obdobnou činností se pro účely zákona rozumí:

a) závislá práce vykonávaná v základním pracovněprávním vztahu,

b) služba1),

c) samostatná výdělečná činnost,

d) výkon práv spojených s účastí v právnické osobě,

e) výkon funkce člena orgánu právnické osoby,

f) plnění úkolů v rámci činnosti právnické osoby, v jejím zájmu, jejím jménem nebo na její účet,

g) správa svěřenského fondu,

h) dobrovolnická činnost,

i) odborná praxe, stáž, nebo

j) výkon práv a povinností vyplývajících ze smlouvy, jejímž předmětem je poskytování dodávek, služeb, stavebních prací nebo jiného obdobného plnění.

Společnost nevylučuje přijímání oznámení od osoby, která pro něj nevykonává práci nebo jinou obdobnou činnost.

Oznamovatel by měl jednat ve veřejném zájmu a v dobré víře, že jím podávané oznámení se opírá o věrohodná fakta a skutečnosti. Podávání vědomě nepravdivých oznámení je považováno za porušení právních předpisů a může být sankcionováno v rámci správního, občanskoprávního nebo trestního řízení (pomluva, křivé obvinění, šíření poplašné zprávy atd.).

3. JAK A KDE LZE PROTIPRÁVNÍ JEDNÁNÍ OHLÁSIT

Podat oznámení prostřednictvím našeho VOS je možné písemně nebo ústně.

a) Písemně:

1. e-mailem, který je potřeba zaslat na e-mailovou adresu příslušné osoby  oznameni@3eprojekt.cz, která byla zřízena výhradně k přijímání oznámení;

2. poštou zaslanou na adresu sídla naší společnosti – Mjr. Nováka 1490/14, 700 30 Ostrava – Hrabůvka. V zájmu zachování důvěry, žádáme, aby tato zásilka byla adresovaná přímo k rukám příslušné osoby s poznámkou NEOTVÍRAT;

3. vložit do schránky, která je označená nápisem 3E PROJEKT a je umístěna u sídla naší společnosti – Mjr. Nováka 1490/14, 700 30 Ostrava – Hrabůvka. V zájmu zachování důvěry žádáme, aby tato zásilka byla adresovaná přímo k rukám příslušné osoby s poznámkou NEOTVÍRAT;

4. prostřednictvím kontaktního formuláře příslušné osoby, který naleznete zde Vnitřní oznamovací systém - Formulář.

b) Ústně:

1. telefonicky na telefonním čísle příslušné osoby 602 622 357; 

2. osobně v kanceláři příslušné osoby – Mjr. Nováka 1490/14, 700 30 Ostrava – Hrabůvka. 

V případě ústního podání žádáme, aby tento způsob podání oznámení byl využíván v běžné pracovní době, a to od pondělí do čtvrtku od 8:00 do 15:00 hod a v případě osobního setkání i po předcházející domluvě s příslušnou osobou. Příslušná osoba je povinna osobní oznámení přijmout v přiměřené lhůtě, nejdéle však do 14 dnů ode dne, kdy o to oznamovatel požádal. O oznámení bude pořízen písemný záznam. Telefonní hovor není nahráván.

Zákon výslovně stanoví, že oznámení musí obsahovat také údaje o jménu, příjmení a datu narození nebo jiné údaje, z nichž je možné dovodit totožnost oznamovatele. Oznámení nemusí obsahovat uvedené údaje, pokud bylo podáno osobou, jejíž totožnost je příslušné osobě známa. Nebude-li oznámení obsahovat všechny potřebné náležitosti, bude oznámení zaevidováno, ale na anonymně podaná oznámení se nevztahuje zákon, dokud nevyjde najevo identita oznamovatele. Pokud se anonymní oznamovatel později rozhodne svou totožnost oznámit, bude oznámení dále posuzováno v souladu s platnou legislativou. Posuzujeme důvodnost a pravdivost každého oznámení.

V souladu se zákonem o ochraně oznamovatelů má oznamovatel možnost podat oznámení také prostřednictvím Externího oznamovacího systému Ministerstva spravedlnosti ČR na adrese https://oznamovatel.justice.cz/chci-podat-oznameni/ nebo uveřejněním (např. prostřednictvím sociální sítě, médií, internetu). Uveřejnění by mělo být využíváno pouze ve výjimečných případech, kdy není možné dosáhnout účelu oznámení využitím výše uvedených standardních kanálů. Za neoprávněné uveřejnění nese oznamovatel odpovědnost podle platné legislativy.

Lhůty pro vyřízení oznámení

O přijetí oznámení je příslušná osoba povinna do 7 dnů ode dne jeho přijetí písemně vyrozumět oznamovatele, ledaže

a) oznamovatel výslovně požádal příslušnou osobu, aby ho o přijetí oznámení nevyrozumívala, nebo

b) je zřejmé, že vyrozuměním o přijetí oznámení by došlo k prozrazení totožnosti oznamovatele jiné osobě.

Příslušná osoba je povinna posoudit důvodnost oznámení a písemně vyrozumět oznamovatele o výsledcích posouzení do 30 dnů ode dne přijetí oznámení. V případech skutkově nebo právně složitých lze tuto lhůtu prodloužit až o 30 dnů, nejvýše však dvakrát. O prodloužení lhůty a důvodech pro její prodloužení je příslušná osoba povinna oznamovatele písemně vyrozumět před jejím uplynutím.

Zjistí-li příslušná osoba při posuzování důvodnosti oznámení, že nejde o oznámení ve smyslu zákona, bez zbytečného odkladu o tom písemně vyrozumí oznamovatele. Oznamovateli v tomto případě nebude poskytnuta ochrana ve smyslu zákona.

Je-li oznámení vyhodnoceno jako důvodné, příslušná osoba navrhne opatření k předejití nebo nápravě protiprávního stavu. Nepřijme-li společnost opatření navržené příslušnou osobou, přijme společnost k předejití nebo nápravě protiprávního stavu jiné vhodné opatření. O přijatém opatření společnost neprodleně vyrozumí příslušnou osobu, která o něm bez zbytečného odkladu písemně vyrozumí oznamovatele. 

Není-li oznámení vyhodnoceno jako důvodné, příslušná osoba bez zbytečného odkladu písemně vyrozumí oznamovatele o tom, že na základě skutečností uvedených v oznámení a z okolností, které jí jsou známy, neshledala podezření ze spáchání protiprávního jednání, nebo shledala, že oznámení se zakládá na nepravdivých informacích, a poučí oznamovatele o právu podat oznámení u orgánu veřejné moci.

Oznámení podané prostřednictvím VOS a dokumenty související s oznámením jsou uchovávány po dobu 5 let ode dne přijetí oznámení.

4. OCHRANA OZNAMOVATELE 

Příslušná osoba nebo pověřený zaměstnanec neposkytnou informace, které by mohly zmařit nebo ohrozit účel podávání oznámení. Do ohlašovacích systémů je přístup umožněn pouze příslušné osobě, která má povinnost vždy chránit identitu oznamovatele. Totožnost oznamovatele a osoby podle § 4 odst. 2 písm. a) až h) zákona nesmí být sdělena bez jejího výslovného písemného souhlasu nikomu dalšímu, ledaže je příslušná osoba povinna tyto informace poskytnout příslušným orgánům veřejné moci podle jiných právních předpisů; to platí i pro informace o totožnosti osoby uvedené v oznámení. 

Poskytuje-li příslušná osoba nebo pověřený zaměstnanec informaci o totožnosti oznamovatele orgánu veřejné moci (na základě jiných právních předpisů), je povinna o tom předem oznamovatele vyrozumět společně s důvody, pro které je povinna informaci o totožnosti poskytnout, a umožnit oznamovateli, aby se k poskytnutí informace vyjádřil.

Povinnost zachovávat důvěrnost se netýká pouze totožnosti oznamující osoby, ale vztahuje se i na jakékoli další informace, z nichž by bylo možné přímo či nepřímo určit její identitu.  

Právní řád nepřipouští žádná zákonná odvetná opatření za oznámení protiprávního jednání, a naopak chrání oznamovatele. Zaměstnavatel, pro kterého oznamovatel vykonává/ vykonával práci nebo jinou obdobnou činnost, je povinen zabránit jakýmkoliv odvetným opatřením vůči oznamovatelům protiprávního jednání, včetně hrozby odvetných opatření nebo pokusů o ně. 

Zákon nechrání pouze osobu oznamovatele, podle § 4 odst. 2) zákona nesmí být odvetnému opatření vystavena ani:

a) osoba, která poskytla pomoc při zjišťování informací, které jsou obsahem oznámení, podání oznámení nebo posouzení jeho důvodnosti,

b) osoba, která je ve vztahu k oznamovateli osobou blízkou,

c) osoba, která je zaměstnancem nebo kolegou oznamovatele,

d) osoba oznamovatelem ovládaná,

e) právnická osoba, v níž má oznamovatel účast, osoba ji ovládající, jí ovládaná osoba nebo osoba, která je s touto právnickou osobou ovládaná stejnou ovládající osobou,

f) právnická osoba, jejíhož voleného orgánu je oznamovatel členem, osoba ovládající, ovládaná nebo osoba ovládaná stejnou ovládající osobou,

g) osoba, pro kterou oznamovatel vykonává práci nebo jinou obdobnou činnost, nebo

h) svěřenský fond, jehož je oznamovatel nebo právnická osoba podle písmene e) nebo f) zakladatelem nebo obmyšleným nebo ve vztahu k němuž jsou oznamovatel nebo právnická osoba podle písmene e) nebo f) osobou, která podstatným způsobem zvýší majetek svěřenského fondu smlouvou nebo pořízením pro případ smrti.

Příslušná osoba zachovává mlčenlivost o skutečnostech, o nichž se dozvěděla při výkonu své činnosti podle zákona, a to i po ukončení výkonu této činnosti, pokud zákon nestanoví jinak.

Schválil: Bc. Šárka Macurová, Výkonná ředitelka

   

1) Zákon č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání, ve znění pozdějších předpisů. Zákon č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů. Zákon č. 234/2014 Sb., o státní službě, ve znění pozdějších předpisů.


Kontaktujte nás:

Volné pozice

Naše projekty